A szóbeli matematika érettségiről
Úgy érzed nem sikerült az írásbeli? Megnézted a javítási útmutatót és úgy gondolod nem jött össze az elégségeshez szükséges 25 pontod? Nem kell elkeseredned van még remény! Amennyiben sikerült összegyűjtened 12 pontot, akkor szóbelizhetsz, azonban, ha ez nem jött össze egy következő érettségi időpontban megismételheted a matematika érettségit, akár már idén ősszel.
Mit kell tudni a szóbeli matematika középszintű vizsgáról?
A tétel kihúzását követően a szóbeli felelet felkészülési ideje 30 perc, ahol használhatod a függvénytáblázatot, illetve szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológépet. A felhasználható eszközök közé tartozik még a körző, vonalzó, szögmérő is, de ezek kevésbé szükségesek. A felelet időtartama 15 perc, mely során szintén használható a függvénytábla. Ha a négy év során rendszeresen használtad, vagy most alaposan áttanulmányozod, nagyon sokat tud segíteni a feleletnél! Én mindenkinek ajánlom 🙂
A szóbeli tétel felépítése:
1-3. feladat: definíció, illetve tételkimondás vagy definíció közvetlen alkalmazása
4-6. feladat: feladatmegoldás
(Természetesen van olyan vizsgáztató, aki ettől eltérően állítja össze a tételeket, de szabványosan így kellene kinéznie.)
Az elméleti kérdések 5-5 pontot érnek, így 15 pont gyűjthető összesen, a feladatok 10-10 pontot és így 30 pont szerezhető a három feladatra. Összesen 45 pontnál tartunk, még 5 pont szerezhető a kommunikációs képességre, logikus előadásmódra. A teljes pontszám 50 pont!
A végső értékelés során összegzik az írásbelin és szóbelin szerzett pontokat és így történik az értékelés. Az így szerezhető összpontszám 100+50=150 pont! Az elégséges megszerzéséhez 25% szükséges, ami 37,5 pont, de mivel fél pont nem adható ezért 38 pontot kell összegyűjteni az elégséges osztályzathoz.
Mikre számíthatsz az elméleti kérdések során? Néhány példa: Pithagorasz -tétel, nevezetes azonosságok, másodfokú egyenlet diszkriminánsa és esetei, számtani és mértani közép meghatározása, számtani sorozat, mértani sorozat, függvények, valószínűségszámítás, halmazok….. sorolhatnám a középiskolai anyag összes elméleti anyagát. A feladatok között pedig bármi előfordulhat! A későbbiekben mutatok nektek egy általam készített mintát 😉